Konular: , Mesajlar: , Üyeler:
Online:
DUYURULAR!

Site Üyelerimize Duyuru....Şifre ve Diğer Sorunlarınız İçin kanaryavedogakuslari@hotmail.com'a E-Mail Atarak Bize Ulaşabilirsiniz.

Go Back   Kanarya ve Doğa Kuşları > DOĞA KUŞLARI > Diğer Doğa Kuşları

Diğer Doğa Kuşları Kenevir Kusu - Şakrak Kusu - Keten Kusu - Ispinoz

Seçenekler Stil
Alt 03-04-2008, 18:01   #1
KÖKSAL düzgün
Senior

KÖKSAL düzgün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

KÖKSAL düzgün Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 102
27 Paylaşımında 56 Teşekkür aldı
Kara İskete (Türk Kanaryası)

selam arkadaşlar bana kara iskete hakkında bilgi lazım elimde 1 çift var dişili erkkeli çifleşmek istiyorlar erkek dişiyi kovalıyo kafes ortamına iyice alıştılar. kanarya gibimi yapmam lazım bu konuda bilgisi olan varsa bana bu kuşlar hakkında bilgi yazarsa sevinirim. erkek hiç susmuyo devamlı kanatlarınıdüşürüp dişisine ötüyo. şimideden teşkkür ederim . iyi günler
KÖKSAL düzgün isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu takip eden bir üyemiz bu paylaşım için KÖKSAL düzgün isimli üye'ye Teşekkür Eder.
Emre ERGİN (02-03-2010)
Alt 03-04-2008, 18:09   #2
Cumhur DEMİRTAŞ
DKKD Üyemiz (035)

Cumhur DEMİRTAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 1.944
105 Paylaşımında 120 Teşekkür aldı
Bu habere ençok Sami bey sevinecek. Çünki Sami beyin ilği alanına giriyor zannedersem. Size mutlaka yardımcı olucaktır.
Cumhur DEMİRTAŞ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 03-04-2008, 18:16   #3
KÖKSAL düzgün
Senior

teşekkürler cumhur bey o zaman sami beyen acil bilgi bekliyorum. çok sevdim ben bu kerataları harika kuşlar bence.
Alt 03-04-2008, 18:21   #4
Nihat Akdeniz
Ziyaretçi

Sitemiz moderatörlerinden Mustafa Datlar abi ve Volkan Tura abi Türk kanaryasi beslemislerdir ve konu asagidaki topikte enine boyuna yazilmistir.

http://kanaryavedogakuslari.com/foru...ead.php?t=3993
Alt 03-04-2008, 18:36   #5
Sami ÖNGELEN
DKKD üYEMİZ (057)

Sami ÖNGELEN Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 262
308 Paylaşımında 1.092 Teşekkür aldı
Ahmet bey kolay gelsin.Siyah iskete (türk kanaryası demişşiniz orasını anlamadım.siyah iskete ayrı,türk kanaryası ayrı.Ama siyah iskete ise yani atrata pek bir farkı yok kanaryadan eşleme olayında.bizdede erkek atrata var dişi arıyoruz.
Alt 03-04-2008, 19:36   #6
Anıl DEMİRKAYA
DKKD Üyemiz (159)

Anıl DEMİRKAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Anıl DEMİRKAYA Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 0
11 Paylaşımında 23 Teşekkür aldı
bu türk kanaryaları yani serinus pussilus cinsi kuşlar bakımı oldulça zor
öncelikle sıcağa ve temiz olmayan havalara alışık değiller .
yüksek toros dağlarının yaylalarında yaşadıkları için bakılan ortam oldukça onemlıdır
yurt dışında üretimi yapılıyor diye hatırlıyorum ama ulkemızde henuz başaran olmamısdır
fakat kanarya ıle melezlerı alınmısdır
oldukca hassas olan bu kuslar
mekan ve hava değısıklıklerınde nefes darlığı cekıyor hatta olebılıyorlar
bu kusların beslenme yelpazesi ıse oldukca farklı gibi
henuz tam bılgıler bulunmadığı ıcın cesıtlı rahatsızlıkları durumunda yapılacak ıslemler bılınmemekdedır
ama bu kuşlar bir çeşit kekik türünün yaprakları ve çiçekleri ile besleniyorlar sanırım bu sindirim ve iç metabolik olayların çoğunu düzenliyor
bu kuş için iyi bir gözlem ve araştırma yapmak gerekiyor
Size tavsiyem eğer kuşlar kabarır ve hastalanır ıseler salın kuşlara yazık olamsın çok değerli ve guzel kuşlar
Üstadlarım bu kuş ile ilgili detaylı bilgileri size yazacaklarını umuyorum
Saygılar...
Anıl DEMİRKAYA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu takip eden 2 üye bu paylaşım için Anıl DEMİRKAYA isimli üye'ye Teşekkür Eder.
Erdal DOĞAN (01-24-2015), Yüksel ÖZTİN (02-03-2010)
Alt 03-05-2008, 00:05   #7
Mehmet Ali KOÇ
Administrator Yönetici

Mehmet Ali KOÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mehmet Ali KOÇ Çok Tecrübeli
Mehmet Ali KOÇ Çok Tecrübeli Mehmet Ali KOÇ Çok Tecrübeli Mehmet Ali KOÇ Çok Tecrübeli Mehmet Ali KOÇ Çok Tecrübeli Mehmet Ali KOÇ Çok Tecrübeli Mehmet Ali KOÇ Çok Tecrübeli Mehmet Ali KOÇ Çok Tecrübeli Mehmet Ali KOÇ Çok Tecrübeli Mehmet Ali KOÇ Çok Tecrübeli
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 21.159
7.283 Paylaşımında 56.498 Teşekkür aldı
Güray nikli üyemiz güzel bir çalışması vardı onu buldum yazdıklarına katılıyorum

Merhaba Arkadaslar,
Daha once Red Fronted Serin ( Mehmet Ali beyin ricasiyla diger adi Turk Kanaryasi ) hakkinda genel bilgiler topladim. Umarim bizlere yardimci olur. Amacim beslemeyi tesvik etmek degil. Sadece eger ellerinde olan varsa veya ben bu isi yaparim diyenler varsa belki az da olsai bu bilgiler yardimci olabilir. Ama kisisel olarak oyle gozukuyorki bu kusu beslemek beni asar. Cok ama, cok daha doga kuslari hakkinda profesyenel olanlarin isi o da genelde kendi bolgerinde yuksek rakimlar da olmak sartiyla

Bu kus hakkinda kisa bir ozet cikardim;
Red Fronted Serin (Turk Kanaryasi)
Yasama alanlar: Anadolunun yerli kuslarindandir. Yasama alanlari buradan Iran'in kuzeyine ve dogusuna oradan, Afganistan, Tacikistan, Kirgizistan'a kadar ulasir.
Yaklasik 1000-3000 metre arasindaki yuksekliklerde yasarlar. Kislari baska kuslarla suruler yaparak daha asagi rakimlara inerler.
Genelde ardic veya yabani gullerden olusan caliliklarda bulunurlar.
Muhafaza edilmesi: Yaklasik yuz yil once Almanya'ya getirilmis (1), kafes ortamina alistirmaya calisilmislardir. Fakat anlasilan o ki kafeste, beslenme aliskanliklarindan dolayi metabolik rahatsizliklar meydana gelmekte olumlere sebebiyet vermektedir.
Yari olgunlasmis , cimlendirilmis tohumlar, yil boyunce surekli yesillik verilmelidir. Baska turlu bu kuslar bir kac ay icinde olmektedirler. Sadece kafesler degil buyuk salmalar, kushaneler bile bu olumu engelliyememektedir. En iyi beslenme rejimi uygulasaniz bile hala zaman zaman bu olumler kacinilmaz olmaktadir.
Uretme: Kafes ortaminda hem erkek hemde disi kanarya ile yavrular alabilrsiniz. Birbirlerine yakin akraba olmalarindan dolayi , alinan yavrularin dolleme yetenegi olacaktir. En azindan F1 deki erkek melezlerin dolleme yetenegi olacagindan, bunlari disi kanaryalarla tekrar ese atabilirsiniz.
Beslenme: Nijer, kolza, marul, hashas,devedikeni, kanarya tohumlari, ayrica ladin , hus agaci tohumlar
(???), uygun oldugu herzaman yari olgunlasmis, yada yeni olgunlasmis kus otu(2), karahindiba, devedikeni, coban cantasi, pelin, oldukca genis variyetede cim tohumlari, cesitli meyveler, bogurtlenler, bitkilerin yesil yapraklari (tabiki her bitkinin degil) verilmelidir.

1. Yazar Alman
2. Bu bitki isimleri de tercume edilmis olup, Anadoluda farkli isimlerle adlandirilmis olabilirler.

Kaynak: Canaries and Related Birds ( Kanarya ve ona Akraba olan Kuslar) by Horst Bielfeld.

Son soz: Karar sizin ! Oldukca zor bir kus . Eger azicik bir supheniz varsa birakin dogada kalsin. Ama bir o kadarda cekici yani varki, yavrulari kisir olmuyor . eger plan vede programinizi cok iyi yapip, biraz da kuslarin genetigi hakkinda calisirsaniz (aman ha ! Memelilerden tamamen farklidir). Sadece bir degil bir kac farkli kanarya alt turunu yapacaginiz calismaya katarsaniz,(ama unutmayin ! ).Ne kadar farkli Kanarya turu katarsaniz. Calismalarinizin suresi o kadar uzayacaktir. Yeni bir turu "stable" hale getirmek, yani cikan yavrularin turun ozelliklerini %99 gostermesi yillarinizi alacaktir. Eger ben bu isi yaparim diyorsaniz. Cok iyi bir plan yapmaniz. irk veya otum kanaryasi turlerini
cok iyi secmeniz vede onunuze en az bir on yillik planli , programli belkide bilgisayar destekli (kendi datalariniza kolay ulasmak icin) zaman ayirmaniz gerekiyor. Dedigim gib karar sizin!
Saygilarimla.
güray
Alt 03-05-2008, 09:43   #8
KÖKSAL düzgün
Senior

arkadaşlar ve sevgili üstadlar verdiginiz bilgiler için çok teşekkür ederim. benim bu kuşlarla karşılaşmam tammamen tesadüf oldu ve anlamayan bir kuşcu arkadaştan aldım. 3 ayı aşkındır bendeler ve 2 ayda onda kaldıklarını biliyorum şu anda herhangi bir problemleri yok saglık açısından kumların akadar herşeylerini eksik etmeden veriyorum saka dan çok daha kolay bir kuş oldugunu söyleye bilirim. ben kanarya ile çifleştirmeyi daha sonra düşünüyorum çok iyi anlaşan iki eş bunlar dün yuvalıkta taktım keten iplerinide aktım şimdi iplerle oynuyorlar umarum üretebilmeya nail olurum eyer üretebilirsem bunların kendi yavrularını kanaryada kullanmayı düşünüyorum. herkeze sevgiler saygılar.
Konuyu takip eden bir üyemiz bu paylaşım için KÖKSAL düzgün isimli üye'ye Teşekkür Eder.
Yüksel ÖZTİN (02-03-2010)
Alt 03-05-2008, 09:48   #9
Doğan TURGUT
Ziyaretçi

Sevgili picasso, Eğer mümkünse kanaryaların resimlerini bizlerle paylaşırsan çook memnun oluruz.
Sevgilerimle.
Alt 03-05-2008, 10:37   #10
KÖKSAL düzgün
Senior

dogan turgut bey bir makina bulup en kısa zamanda resim koyucam siteye iyi günler
Alt 03-05-2008, 14:06   #11
Volkan TURA
Doğa kuşu üreticisi Uzman Üyemiz (016)

Volkan TURA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Volkan TURA Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 1.579
678 Paylaşımında 1.826 Teşekkür aldı
Türk kanaryasında koksidioza çok dikkat etmeniz gerekir.Bu konuda sakadan daha da hassastırlar. Çok neşeli görünen bir kuş birden şişebilir.Bu sebeple mutlaka ayda bir esb3 ve Baycox kürü her ay değiştirerek uygulamanız gerekir.Ayrıca 15 günde bir elma sirkesi vermenizi de öneririm. Kafeslerinin altı tertemiz olmalı ve kum çok çok önemlidir.

Saygılar
Alt 03-05-2008, 15:47   #12
Anıl DEMİRKAYA
DKKD Üyemiz (159)

Anıl DEMİRKAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Anıl DEMİRKAYA Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 0
11 Paylaşımında 23 Teşekkür aldı
ben derim ki eğer kendı kendılerıne cıftlesırlerse sakın kanarya ıle ese atmayın yıne kendı kendılerıne cıftlestırın ve bılezık kullanın
ılerıde cok daha ıyı anlayacaksınız
ama tabıkı bu sızın secımınız
Anıl DEMİRKAYA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu takip eden bir üyemiz bu paylaşım için Anıl DEMİRKAYA isimli üye'ye Teşekkür Eder.
Alt 03-05-2008, 16:41   #13
KÖKSAL düzgün
Senior

bilgi için teşekkürler. arkadaşlar bunlara uyacagım sevgili demirkan bende öyle düşünüyorum ama bu kuşlara göre bilezik bulmak çok zor olacak gibi geliyo normal bilezik yagından çıkar bunların. bulabilirsem en küçügünden alıp kullamayı düşünüyorum.
Alt 03-05-2008, 16:44   #14
Cumhur DEMİRTAŞ
DKKD Üyemiz (035)

Cumhur DEMİRTAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Cumhur DEMİRTAŞ Güvenilir Düzeyde Tecrübeli
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 1.944
105 Paylaşımında 120 Teşekkür aldı
Sami beyin dediği gibi,kara İskete başka,Türk Kanaryası başka kuşlardır.
Anladığım kadarı ıle sizde bilmiyorsunuz ne olduklarını.
En iyisi siz resimlerini çekip ekleyin, daha doğru bilgi alırsınız, saygılar.
Cumhur DEMİRTAŞ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu takip eden bir üyemiz bu paylaşım için Cumhur DEMİRTAŞ isimli üye'ye Teşekkür Eder.
Alt 03-05-2008, 17:29   #15
Volkan TURA
Doğa kuşu üreticisi Uzman Üyemiz (016)

Volkan TURA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Volkan TURA Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 1.579
678 Paylaşımında 1.826 Teşekkür aldı
Türk kanaryası diye bahsettiğimiz kuşun resmi aşağıdadır.

Saygılar

Konu Mehmet Ali KOÇ tarafından (01-23-2015 Saat 06:16 ) değiştirilmiştir. Sebep: Resim Düzenlendi
Volkan TURA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu takip eden 2 üye bu paylaşım için Volkan TURA isimli üye'ye Teşekkür Eder.
Erdal DOĞAN (01-24-2015), Yüksel ÖZTİN (02-03-2010)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil