Konular: , Mesajlar: , Üyeler:
Online:
DUYURULAR!

Site Üyelerimize Duyuru....Şifre ve Diğer Sorunlarınız İçin kanaryavedogakuslari@hotmail.com'a E-Mail Atarak Bize Ulaşabilirsiniz.

Go Back   Kanarya ve Doğa Kuşları > HER TELDEN > Güvercin Sevenler Başlığı

Güvercin Sevenler Başlığı Hastaliklari & Tedavileri - Üretimi - Beslenmesi-Irkları

Seçenekler Stil
Alt 01-03-2007, 01:13   #1
Onur EMİRAL
DKKD (002)

Onur EMİRAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Onur EMİRAL Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 1.408
261 Paylaşımında 1.371 Teşekkür aldı
güvercin

Columbiformes takımının Columbidae familyasını oluşturan 250 kuş türünün ortak adı

Vücut yapısı:

Yumuşak,pürüzsüz,oldukça ufak ve yuvarlak kafa ,kısa boyun ,dolgun göğüslü tombul vücut,yumuşak derili ve kısa bacaklarla ayaklar vardır.Gagaları oldukça incedir.ve kısmen nazik bir çıkıntı ile örtülüdür.Bu gaga ,ucunda kubbeli ve hafif kancalıdır.Suyu emerek içerler. Göçücü güvercinin uzunluğu erkekte 42,dişide 39 santimdir

Beslenme:

Güvercin ailesinin hemen hemen yiyebileceği her şey bitkiseldir.Tohumlarla,yumrularla,orman yemişleri ile beslenirler.Bol suya ihtiyaçları vardır.

Biolojisi ve morfolojisi:

Columbinae (gerçek güvercin) 30 cins altında toplanan 175 türü içerir.Bazı türleri;Tahtalı ,mavi,arap tekke perçem,Gök ,Kızıl pelenk……… Bir çok çeşidi vardır.Bazıları evlerin bahçelerinde yetiştirilebilir. Erkek güvercinin cilveli ötüşü ve çalımlı bütün aileye öz bir davranıştır.Eşler birbirine çok bağlıdır .Birine bir şey olduğunda diğeri uzun süre birini kabul edemez.Bütün güvercinler lekesiz beyaz veya koyu sarı renkte yumurtalar yumurtlarlar.İyi bilinen türlerin yumurta sayısı 2 ‘dir.Erkekle dişi sırası ile kuluçkaya oturur.Erkek gündüz dişi gece kuluçkaya oturur.Yavrular yumurtadan çıktıktan sorma güvercin sütü ile beslenirler.Bu madde kursakta salgılanır ve ağza püskürtülür.Çoğu güvercinler hızlı ve güçlü uçarlar.Saatte 95-100 km hızla uçanları ender değildir.Böyle bir güvercinin katettiği en uzun yol 1950 km olmuştur.Evcil güvercinler oldukça uzun ömürlüdürler.12 yaşına kadar yaşayanları vardır.

.Ömemli iki türü:

· TAHTALI GÜVERCİN: Columba Palumbus

· KAYA GÜVERCİNİ: Columba Livia Evcil güvercinlerin atasıdır. Kayalık yamaçlarda ve kıyılarda, dağlık bölgelerde bulunur; kaya oyuklarında yuvalanır. Kuyruk sokumunda beyaz leke olması ile Gökçe Güvercin (Columba Oenas )'den ayrılır.( 33 cm)

Kaya güvercini

Dağlarda,kayalık yamaçlarda,kıyılarda

Avı kısıtlı

GÖRME VE DUYMA ÖZELLİKLERİ

Güvercin ve kumrular arasında en büyük olanı olan Tahtalı, orman ve ağaçlık yerlerde yaşar; ağaçlarda yuvalanır. Diğer güvercinler gibi tohumlar ile beslenir (41 cm) Güvercinlerin işitme duyularıyla ilgili olarak yapılan deneyler de ilginç sonuçlar vermiştir. İnsanlardan farklı olarak güvercinler çok düşük frekanslı sesleri duyabilirler. İnsanların duyabildiği en düşük frekans 20Hz'ken güvercinler 0.1Hz'e kadar duyabilir, buna ek olarak ses frekansındaki çok küçük değişimleri de algılayabilirler. Doğada şimşekler, manyetik fırtınalar, yer sarsıntıları, deniz dalgaları, rüzgar akımlarının dağların doruklarından geçerken çıkardıkları sesler gibi düşük frekanslı birçok ses kaynağı vardır. Düşük frekanslı sesler aynı zamanda büyük dalga boyuna da sahip oldukları için (radyo dalgaları gibi) çok uzun mesafeler kat edebilirler, bu yüzden kuşlar yaklaşmakta olan hava durumunu tahmin etmekte ustadırlar ayrıca bu sesler yönlerini bulmalarında da yararlı olabilir. Güvercinler basınç değişimlerine karşı da duyarlıdırlar. İnsanlar ancak 40 metrelik bir yükseklik değişiminin yarattığı basınç farklılığını hissedebilirken kuşlar 10 metrelik bir değişimin yarattığı farklılığı hissedebilir. Bu özellikleri de yine hava durumunu önceden tahmin etmekte yararlı olabileceği gibi gece ve gündüz uçuş yüksekliklerini sabit tutmalarında da yararlı olabilir

BASINCIN ETKİSİ

Güvercinler basınç değişimlerine karşı da duyarlıdırlar.İnsanlar ancak 40 metrelik bir yükseklik değişiminin yarattığı basınç farklılığını hissedebilirken kuşlar 10 metrelik bir değişimin yarattığı farklılığı hissedebilir.Bu özellikleri de yine hava durumunu önceden tahmin etmekte yararlı olabileceği gibi gece ve gündüz uçuş yüksekliklerini sabit tutmalarında da yararlı olabilir

GÜVERCİNLERLE İLGİLİ SON BULUŞ

son yılların belkide en şaşırtıcı buluşu kuşların çok iyi gelişmiş bir manyetik duyuya sahip olduklarının anlaşılmasıdır. Uzun yıllardır güvercinlerin vücutlarına yerleştirilen çubuk mıknatıs veya elektrik bobinlerinin güvercinlerin yönlerini şaşırmasına neden olduğu biliniyordu. 1979 yılında güvercinlerin başlarında manyetik maddeler bulunduğu keşfedildi. Bu maddelerin 1 milmetrenin onbinde biri büyüklüğünde demir içeren kristal parçacıkları olduğu ve 10 ile 100 milyon arasında değişen miktarlarda kuşların kafatası kemiği ile beyin zarlarının arasında bulundukları tespit edildi. Bununla birlikte kuşların jeomanyetik alanı görüp görmedikleri veya manyetik alanı ne tür bir duyu olarak algıladıkları aydınlatılması gereken noktalar olarak kaldı.

kaynak:http://www.osman.com.tr/guvercin.htm

Şahsın görünür rütbe - i aklı eserinde..
Onur EMİRAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Konuyu takip eden bir üyemiz bu paylaşım için Onur EMİRAL isimli üye'ye Teşekkür Eder.
Yakup İMAT (12-21-2010)
Alt 01-03-2007, 01:20   #2
Senad GÜL
DKKD YÖNETİCİSİ (007)

Senad GÜL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Senad GÜL Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 253
248 Paylaşımında 1.890 Teşekkür aldı
Sevgili Onur abi bilgiler için çok teşekkürler eline emeğine sağlık.Bu resimdeki kuş bir posta sanırım bu aralar Türkiyede güvercin besleyenler arasında favori bir kuş.Yarışmaları yapılıyor yön bulma konusunda oldukça yetenekli kuşlar.Bu kuşlar birinci dünya savaşı sırasında Almanya'da kullanılmış kuşlar bildiğim kadari ile hata böyle bir filim hatırlıyorum.Birde günümüzde dahi Almanya'da MP bilezikli postalar var Alman ordusu bu kuşları halen besliyor sanırım.

saygılar

Senad Gül.
Senad GÜL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-03-2007, 01:27   #3
ıstranca
Ziyaretçi

Ne çok besledim,nelerini besledim,hangi ırk,hangi taklacı,
hangi gökmavi;

Hava güzelse öğlen uçururdum,nokta olurdu,akşam inerdi.Nokta olmak
ne demek güvercin besleyen bilir.
Alt 01-03-2007, 03:08   #4
Onur EMİRAL
DKKD (002)

Onur EMİRAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Onur EMİRAL Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 1.408
261 Paylaşımında 1.371 Teşekkür aldı
değerli ..........ıstıranca nasıl hitap edeceğimi bilemediğimden noktaları koydum mümkün se bilgilerinizi bi ara tamamlarsanız bizlerde size nasıl hitab edeçeğimizi bilir saygısızlık etmeyiz Kayıt: 12 Arl 2006 (22 Gün) kayıt tarihiniz ama bilgiler boş güvercinci olmanıza ayrıyetten cok sevindim bende baya besledim ama mardin kuşuna makas atmadım hiç makarada kalma korkusuyla citi dediğimiz iple kanatlarını örerdik saygılar

Şahsın görünür rütbe - i aklı eserinde..
Onur EMİRAL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-03-2007, 12:06   #5
Murat ÖZTÜRK
DKKD Üyemiz (012)

Murat ÖZTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Murat ÖZTÜRK Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 9
95 Paylaşımında 384 Teşekkür aldı
herkese merhaba.

sevgili onur ağbi umarım benim için güzel olan bu topic de kendi kümesimden bir resimle bir renk de benim katmamın sakıncası yoktur.

murat öztürk -- antalya --
Murat ÖZTÜRK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-03-2007, 12:10   #6
Reha TARCAN
Ziyaretçi

Sevgili ONUR verdiğin bilgiler için teşekkür ederim ..Aslında bende güvercinciyim ama yersizlik ten dolayı 1,5 senedir uzağım. :cry:
Alt 01-03-2007, 12:39   #7
Reha TARCAN
Ziyaretçi

Bunlarda şu an Bursa KARACABEY de kardeşleri bendeydi :cry:
Alt 01-03-2007, 14:06   #8
Kerem PEHLİVAN
Ziyaretçi

Eski bir güvercinci olarak bunlarda benden olsun. En üst resimdeki bursanın tek gözü sürmelisi, ikinci resimdeki kuşa bizim orda üsküp denirdi onunda kestane kanat ve mavi (kestane kalemli) çivi tepe çiftim vardı. Son resindeki kuştan yoktu malesef...
Alt 01-03-2007, 15:00   #9
Fikri ÖMEROGLU
Uzman DKKD Üyemiz (001)

Fikri ÖMEROGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Fikri ÖMEROGLU Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 21
175 Paylaşımında 824 Teşekkür aldı
Merhaba arkadaslar,
Sevgili Onur kardes verdigin bilgiler icin cok tesekkür ederim, güvercin meraklisi biri olarak actigin topik sayesinde ,cok güzel güvercinler gürme imkani bulduk ,masallah ,nazar degmesin, Murat kardesim o bangolar ne öyle masallah cok güzeller,erkek gülsüz gibi yalniz disi güllü ,her ikiside gülsüz olsalardi cok daha iyi olurdu diye düsünüyorum, dime kardes,o kafalar gagalar süper güle güle besle kardesim, bir gün tekrar dan güvercin beslemeye karar verirsem ,kümesimde mutlaka görmek isterim o kuslardan ,umarim beni kirmassin ,tabiki ayni sey Reha kardesimizin kuslari icinde gecerli Reha kardes kuslarin renkleri cok güzel ,oyunlarida iyidir diye tahmin ediyorum, 4-5 ay öncesine kadar bendede güvercin vardi , almanyada atmaca cok oldugu icin ,vede güvercini tavuk gibi besleyecek olduktan sonra hic kiymetinin olmadigini düsünerek ,mecburen elden cikartim, ama esas 15 sene önce mardinlerim vardi onlardan bahsetmeden gecemicam ,yani bu yasima kadar besledigim en güzel mardinlerdi onlar tabi benim icin,daha önce ne beslemistim nede görmüstüm öylesini, mardinci arkadaslarimiz bilirler genelde yüksek ucmayan cati oyunu yapan mardinler tutulur, bendeki mardinler ise hem cati hemde hava oyunu yapiyorlardi . ilk zamanlari sirf cati oyunu yapiyorlardi ,bende tip dedigimiz yüksek ucucu kuslar vardi ben onlarla yükseltmeye basladim ,zamanla istranca ,nikli arkadasimizin tabir ettigi gibi nokta ve sinek ,oluyorlardi gözden kayboluyorlardi dürbün le bakmak zorunda kaliyordum , onlarin o yükseklikteki yaptiklari oyonlar ,fiseklemeleri benim icin bambaska bir zevkti, tabi tipleri cabuk indiriyordum , mardinler havada oyon yapa yapa yavas yavas alcaliyorlardi alcaldiktan sonrada cati oyunlari basliyordu, yani anlatilamiyacak kadar zevkli bir seydi benim icin, güvercin meraklisi arkdaslarimin bu konulari sevdigini bildigim icin biraz uzattim ,diger bagzi arkadaslarimin kafasini sisirdiysem cok özür dilerim,
Onur kardes bu yaziyi yazarken inanki cocukluk yillarim aklima geldi sana anlatmistim ömrüm kuslarla gecti diye cok sagol kardes tekrar tesekkür ederim.

Üretim sezonu baslamasina kisa bir süre kaldi ,tabi kuslarini isitmali kümeslerde besleyen arkadaslarimiz sezonu baslatti bile bütün arkadaslarimin cok cok iyi bir sezon gecirmesini ,bol bol saglikli yavrular almasini dilerim.

almanyadan selamlar

sakakusu üreticisi
Fikri ÖMEROGLU isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-03-2007, 15:01   #10
Misafir
Ziyaretçi

Selam.

Öncelikle paylaşım için teşekkürler Onur hocam.
Yalnız bu resimler kötü oldu. Yine güvercin damarım kabardı. :lol: :lol: :lol: Ne güzel unutmuştum. :cry: :cry: :cry:
Eskiler aklıma geldi.

Saygılarımla.
Alt 01-03-2007, 22:45   #11
Murat ÖZTÜRK
DKKD Üyemiz (012)

Murat ÖZTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Murat ÖZTÜRK Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 9
95 Paylaşımında 384 Teşekkür aldı
herkese merhaba.

sevgili fikri abicim. seni kırabilirmiyim ben hiç. kümeslerimde şu an 130 civarında kuş var ve hangisini ne zaman istersen beğen yeter.

murat öztürk -- antalya --
Murat ÖZTÜRK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-04-2007, 02:15   #12
Fikri ÖMEROGLU
Uzman DKKD Üyemiz (001)

Fikri ÖMEROGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Fikri ÖMEROGLU Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 21
175 Paylaşımında 824 Teşekkür aldı
Murat kardes cok tesekkür ederim.

selamlar
Fikri ÖMEROGLU isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01-04-2007, 10:11   #13
Ali Ertan AYDIN
DKKD Üyemiz (018)

Ali Ertan AYDIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ali Ertan AYDIN Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 1.668
412 Paylaşımında 2.191 Teşekkür aldı
Ahhh eski günler ahhh. :roll: Güvercin beslediğim günler geldi aklıma Onur abiii Ne güzel resimler eklenmiş, ne güzel anlatılmış güvercin :oops: Ama ben yine sabredeceğim ve güvercin beslemeyeceğim. Beslersem evden kovarlar artık Paylaşımlar için herkese teşekkür ederim.

saygılar,
Alt 01-04-2007, 13:00   #14
Misafir
Ziyaretçi

Kaya güvercini (Columba livia)

Kaya güvercini (Columba livia)
Güvercingiller (Columbidae} familyasından gagası ince ve gaga dibinde beyaz renkli minik bir leke bulunan yabani güvercin türü.

Evcil çeşidinin gagası kalındır, gaga dibindeki leke büyük ve açık renklidir. Yabanıl türün rengi mavi-gridir, boynunda yeşil ve mor parlaklık vardır, ensesi koyudur. Kanadını çaprazlayan siyah renkli iki geniş bant vardır. Kuyruksokumu ve kanat altı beyazdır. Evcil olanlar ve şehir güvercinleri çok değişiktirler, genellikle çeşitli renklerde olurlar. Boğuk ve ısrarlı bir ötüşü (guu-ruuu) vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Derleyen : Mehmet Poyraz

Alt 01-04-2007, 13:07   #15
Yakup İMAT
Ziyaretçi

Selam Olsun,

Ahhhhhhhhhhhhhh ahhhhh, Onur abi ne yaptın yaaaa :roll: taa yıllar öncesine aldın götürdün beni.Benim ilk kuşun bir güvercindi.Hasta olduğumda rahmetli babaannem harçlık vermiş bende o parayla rahmetli fluryacı KANBUR BAHATTİN'den bir filibe almıştım.Allah ikisinede gani gani rahmet eylesin.Saol Onur abi. 8)

Muradım BANGOLARIN güzelmiş, benimde hastalığım bunlardı.Güle güle besle, tüyleri kadar hayırlarını gör. 8)

Saygılarımla,

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil